Niebezpieczne choroby odogniskowe

Wizyta u dentysty to nie tylko umówienie się na zabieg natury estetycznej, ale również inwestycja we własne zdrowie. Mało kto wie, że choroby zębów są bardzo często źródłem infekcji, prowadzącym do pogorszenia zdrowia, a nawet utraty życia. Niepozorne ćmienie zęba lub wypukłość na wysokości wierzchołka korzenia mogą oznaczać większe zmiany okołowierzchołkowe niż można byłoby przypuszczać. Najlepiej więc od razu udać się do dentysty, który pomoże nam z problemem. W Sosnowcu jest wiele gabinetów, w których możemy szukać pomocy – do znalezienia pod hasłem: dentyści z Sosnowca [dentysta-stomatolog.com].

Próchnica zębów to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Co więcej ponad osiemdziesiąt procent naszego społeczeństwa na nią choruje, więc każdy jest zagrożony różnorakimi powikłaniami, a te niestety nie kończą się wyłącznie na bólu zęba. Otóż najgroźniejszym powikłaniem chorób zębów jest choroba odogniskowa. Jest ona związana z obecnością w ustroju różnorakich ognisk zakażenia, będących źródłem czynników zakaźnych, przy czym w ognisku pierwotnym są to zazwyczaj bakterie wywołujące próchnicę oraz schorzenia przyzębia (przewlekłe i agresywne periodontopatie – wikipedia.org). Mogą one przedostać się do krwi, co spowoduje powstanie wtórnych ognisk zakażenia rozsianych po całym ciele, a w konsekwencji groźnych dla zdrowia ogólnego powikłań. Tak naprawdę tylko dentysta jest w stanie zlokalizować zęby przyczynowe ognisk zakażenia w jamie ustnej, więc regularne wizyty są niezbędne, aby zachować dobry stan zdrowia.

Stomatolog powinien przeleczyć zęby zakażoną bakteryjnie miazgą (zgorzel i martwą), a także zęby wcześniej leczone endodontycznie, przy których powstały zmiany okołowierzchołkowe. Źródłem chorób są również torbiele (jama w kości otoczona torebką łącznotkankową, czyli zejściem ziarniny) oraz zapalenia kości. Niepozornymi ogniskami mogą być również dosyć często występujące zmiany w tkankach przyzębia, które powodują utratę tkanki kostnej i stany zapalne. Bardzo często dentyści decydują się na usunięcie zębów, ponieważ ich leczenie nie odniosłoby docelowego skutku. Szczególnie ma to znaczenie przy chorobach serca i ciężkich operacjach.

Wizyta u dentysty powinna być traktowana na równi z regularną wizytą u lekarza rodzinnego. To właśnie specjaliści od jamy ustnej są odpowiedzialni za prawidłową sanację jamy ustnej, która pomaga uniknąć chorób odogniskowych. Ponadto to właśnie oni jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące zmiany na błonie śluzowej, które zwiastują początek chorób ogólnoustrojowych. W dobie panujących nowotworów jest to szczególnie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>